Ana Sayfa Tasarımcılar Tasarımcı Simge Karahasan ile Röportajımız...

Tasarımcı Simge Karahasan ile Röportajımız...

Dizisponsorlari.com özel haberidir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Eğitimini Yeditepe Üniversitesi Moda ve Tekstil Tasarım Fakültesinde tamamladıktan sonra ablası Bige Karahasan ile birçok projeye imza atıp adından söz ettiren tasarımcı Simge Karahasan ile röportajımız sizlerle...

 

 

 

 

-Dizisponsorları: Öncelikle bize kendinizden bahseder misiniz?

-Simge Karahasan: Üniversite eğitimimi Yeditepe Üniversitesi Moda ve Tekstil Tasarım Fakültesinde tamamladım. Eğitim hayatımla beraber 2004 yılından beri bu sektörün içerisindeyim. Mezun olduktan sonra ‘’Özlem Süer House’’ da staj yapmaya başladım. Daha sonra tasarım asistanı olarak yaklaşık 3 sene çalıştım. Yurtiçi ve yurtdışında birçok defile ve fuarda görev aldım. 2012 yılında kendi markam ‘’Karahasans’’ ı kurdum. Şimdi tasarımlarıma kendi markam altında devam ediyorum. 

-DS: Tasarım hayatınıza nasıl girdi?

-SK:Küçük yaşlardan beri renklere kıyafetlere, tasarımlara ve resme olan merakımdan gelecek de böyle bir mesleğimin olacağını biliyordum. Lise de birçok resim yarışmasında ödül almış olmama rağmen ‘’Moda Tasarımı’’na yöneldim. Tasarım bölümünü başarı ile bitirmem de tasarımın hayatım olacağını kanıtladı.

-DS: Tasarımlarınızı yaparken ilham aldığınız, etkilendiğiniz çeşitli unsurlar var mı?   

-SK:Çalışmaya başlamadan önce araştırma yapıyorum. Araştırdığım konuyla ilgili moodboard lar oluşturuyorum. Hangi kumaşları hangi malzemeleri ve hangi detaylara koleksiyonumda yer vereceğime karar verip buna göre koleksiyonumu oluşturmaya başlıyorum. Tasarımlarıma içimdeki renkliliği farklılığı yansıtıyorum. Bu yüzden genelde baskılı uçuş uçuş ipek kumaşlar kullanmaya çalışıyorum.

-DS: Markanızın adı neden Karahasan's? Çıkış noktası nedir?.

-SK:Karahasan benim soyadım. Markamın ‘’Karahasans’’ olması ise, bu markayı ablam Bige Karahasan ile beraber kurduk. Böyle bir moda markası kurmak ikimizin de hayaliydi. Ben markanın tasarım ve üretim bölümüyle ilgileniyorum. Ablam ise satış, pazarlama ve Pr görevini üstlenmiş durumda. Böylece ben diğer işlerle uğraşmamış ve özgürce tasarımlarımı yapmış oluyorum. Ablam olduğu için çok şanslıyım diyebilirim. 

-DS: İlk koleksiyon göz bebeğidir, nasıl çıktı, hikayesini yazar mısınız?

-SK:Öğrencilik zamanlarımdan oluşturduğum koleksiyonumu markamı kurunca hayata geçirdim. İlk koleksiyonumun benim için ayrı bir yeri var. Butiğimizi Ekim ayı gibi açtığım için hazır giyim koleksiyonu hazırladım. Herkesin giyebileceği ve bedensiz tasarımlara yer verdim. Tasarımlarımın farklı olması kullandığım detaylarda gizli. Kullanılan aksesuarlar ve renkleri özenle seçtim.

-DS: Koleksiyonlarınızın ayrı ayrı hikayeleri var mı?

-SK:Hazırladığım her koleksiyonun ayrı bir hikayesi var. İlk koleksiyonum da ‘’Loneliness’’ (Yalnızlık), terk edilmişlik ve yalnızlık anlatılırken, ikinci koleksiyonumda ilkbaharın gelmesiyle bu yalnızlığın bitmesi anlatılıyordu. Bu temalarda zaten koleksiyonumun tüm parçalarında hissediyor.

-DS: Kişiye özel tasarımlar yapmayı düşünüyor musunuz?

-SK:Kişiye özel tasarımlar yapıyorum. En son Hatice Şendil ile katılacağı bir ödül töreni için çalıştık. Bunun dışında şuan yaz olduğu için malum düğün nişan zamanı. Siparişlerimiz genelde hep bu yönde oluyor. İnsanların en özel gününe onları hazırlamak onlarla bu heyecanı paylaşmak çok hoşuma gidiyor. Benim de en zevk aldığım şey kişiye özel tasarımlar yapmak. 

-DS: Zaman zaman tasarımlarınıza dizilerde ki karakterlerde, rastlıyoruz. Bu tasarımlar özel mi hazırlanıyor? Yoksa koleksiyonlarınızdan mı seçiliyor?

-SK:Diziden diziye değişebiliyor aslında. Genelde stylingler koleksiyonumdan parçalar seçiyor ama bunun dışında karaktere özel de tasarımlar yapabiliyoruz. Bazen de tasarımımı ilk kez dizide görücüye çıkarıyorum.

-DS: Dizilerde en çok hangi karakterin giyim tarzını beğeniyorsunuz ayrıca oyuncuları giydiren stylingcileri nasıl buluyorsunuz?

-SK:Aşk-ı Memnu Dizisinde Nebahat Çehre’nin giyimini çok beğeniyordum ama şimdi ki favorim Lale Devri dizisinde rol alan Hatice Aslan. Giydiği tasarımı başarılı bir şekilde taşıyor. Stylingcilerin de kıyafetleri karaktere göre çok uygun seçtiğini düşünüyorum. 

-DS: Tarzını en çok beğendiğiniz tasarımcılar kimlerdir?

-SK:Yurtdışından Elie Saab, Stella Mc Cartney, Chanel ve Alexander Mcqueen gibi tasarımcıları beğenirken Türkiye’den ise Özlem Süer, Bora Aksu, Hüseyin Çağlayan ve Arzu Kaprol ‘un çizgisini beğeniyorum.

-DS: Moda dünyasında başarılı ve kalıcı olmak için, sahip olunması gereken özellikler neler? Başarıyı nasıl tanımlıyorsunuz?

-SK:Başarının zaten kalıcılığı getirdiğini ve bunun içinde çok çalışmak gerektiğini düşünüyorum. Biz başarılı olmak için Bige ile devamlı yaptıklarımızı, daha yeni ve farklı neler yapabileceğimizi üzerine fikir alışverişi yapıyoruz. Kendimizi geliştirmek ve markamızın bilinirliği için her şeyi yapmaya çalışıyoruz.

-DS: Hazırlamakta olduğunuz kış koleksiyonunuzda hangi parçalar olacak?

-SK:2013-2014 kış koleksiyonu için deri detaylara yer vereceğim. Derinin tasarıma zenginlik kattığını düşünüyorum. Bunun dışında oversize kabanlar, kaşmirler ve ipek gömleklere de yer vereceğim. Bu kış, kadınlar şıklığı bizimle yakalayacaklar.

-DS: Tasarımlarınıza nasıl ulaşabiliriz?

-SK:Tasarımlarımıza ulaşmak için www.karahasans.com dan bilgi alabilirsiniz. Bunun dışında online satışa ulaşmak için tıklayınız.  

Koleksiyondan Parçalar...

Simge ve Bige Karahasan kardeşlerin başarılarının devamını diler, sorularımızı yanıtladıkları için teşekkür ederiz.

Tasarımcı Simge Karahasan ile Röportajımız... Hakkında Yorumlar

Yorum, Soru ve Yanıtlar
  1. Tasarımcı Simge Karahasan ile Röportajımız... için henüz yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Web sitemizde yorumlar yapabilmek için buraya tıklayarak üye girişinizi yapmalısınız.
Henüz üye değilseniz, kısa üyelik formumuzu buradan doldurabilirsiniz.

EN GÜNCEL