Ana Sayfa Röportajlar Merhamet emreyunus / “2 Sanatçı 1 İmza” röportajı..

emreyunus / “2 Sanatçı 1 İmza” röportajı..

Dizisponsorlari.com özel haberidir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

emreyunus / “2 Sanatçı 1 İmza”

emreyunus kendilerine tek isim ve imzada buluşturan sıradışı ikiz kardeşler. Son dönemlerde ünlü sanatçıların eserlerinin orjinallerini hatırı sayılır izleyici kitlesi olan birçok dizide görüyoruz.Dünya resim sanatı literatüründe aynı branşta eserlerini beraber tamamlayarak ”2 Sanatçı 1 İmza” sloganı ile bu alanda bir ilki gerçekleştiren emreyunus ile röportajımız..

İkiz kardeşler Emre Yunus 1979 Afyon’da doğdular. Dünya resim sanatı literatüründe aynı branşta eserlerini beraber tamamlayarak ”2 Sanatçı 1 İmza” sloganı ile bu alanda bir ilki gerçekleştirdiler.

Başına buyruk ikiz kardeşler emreyunus, karışık teknikle ortaya koydukları eserlerinde çarpıcı tarz ve yenilikçi modern yorumlarıyla, dünya sanatının farklı disiplinlerinden birçok ünlü ismin beğenisini ve hayranlığını kazanmalarına rağmen sanatçı ya da tasarımcı kategorilerinden birine hapsedilmeyi reddediyorlar. Tasarım döngüsünün kendiliğinden oluşan sezgisel bir süreç olduğuna inanıyorlar. Ortaya koydukları radikal eserleriyle beş duyuya hitap ediyorlar. Deneysel, sınır tanımaz ve gizemliler.

-Dizisponsorlari: Sizi yaratıcı, farklı, eser ve fikirlerinizle tanıyoruz.  Hikayenizi anlatır mısınız?

Biz hikayemizi eserlerimizle anlatmayı tercih ediyoruz.

-EmreYunus: Bildiğimiz kadarıyla birçok ulusal ve uluslararası projelerde yer aldınız, şimdi neler yapıyorsunuz?  Devam eden projeleriniz hangileri?

Bugüne kadar 1OO’ün üzerinde projeye imza attık. Büyük bir çoğunluğu İstanbul, ABD ve Kanada merkezli işlerdi. Halen 4 devam eden projemiz var. Bunlar; Ciner Stüdyolarında yer alan Sanat Galerimiz, Çocuklar Duymasın Dizi Yeni Sezon çalışmaları, Hırvatistan da 4 İlde gerçekleştirilecek olan ''W.A.G Dünya Sanat Olimpiyatlarında ülkemizi temsil edeceğiz ve önümüzdeki aylarda ise yurtdışı kişisel sergi hazırlıklarımız devam ediyor.

Eser Adı        : Zengin Katil
Eser Tekniği  : Tual üzerine Karışık Teknik.
Eser Ebatı     : 140x96cm
Sanatçı         : Emre & Yunus

Eser Açıklaması : Toplumun değişik katmanlarındaki ayrılmışlığı, yalnızlığı, korkuları ve vahşi dürtüleri kısaca insanı insan yapan değerleri sorgulamaya çabalıyor. İnsanın içerisinde bulunduğu bilinç katmanına göre bir zavallı yada bir asil,kahraman yada bir katil olabileceğine atıf'ta bulunuyor.

Eski Roma'da patrisyenler, şovalyeler, plebler, köleler; ortaçağda, feodal beyler, vasaller, lonca ustası, çıraklar, serfler;hemen her bir sınıf da kendi içinde özel bir konuma sahip. Feodal toplumun çökmesiyle oluşan burjuva toplumu, sınıf karşıtlığını ortadan kaldırmıyor. Giderek toplumun tümü birbirine düşman iki safa, birbirine doğrudan karşıt iki büyük sınıfa ayrılıyor: Burjuva ile proletarya.'' Bu durum özgür insan ile köle, patrisyen ile pleb, bey ile serf, lonca ustası ile kalfayı sürekli karşı-karşıya getiriyor.Zengin Katil adete son yüzyılın resmini çekmekle beraber barışa olan özlemimize de sanat aracılığı ile bir kapı aralıyor.

-D.S: Bundan sonra ne gelecek?

-EY : Biliyorsunuz son dönemde birçok dizinin ana sanat sponsorluğunu üstlenmekle beraber kültürel ve sosyal çalışmalarımızda devam etmekte idi.

Bir sonraki adımımız daha yenilikçi ve kendi sınırlarımızı da zorlayan farklı konseptlerle yürümeyi planlıyoruz. İçerisinde bulunduğumuz altın çağ... beraberinde ne getirecek hep beraber göreceğiz.

Ottoman Men and Anatolian Women Mixed Media S 40x48x80cm ( double sided cross section of works ) 2013 Emreyunus”2 Artist 1 Signature”…
Osmanlı Erkeği ve Anadolu Kadın Karışık Teknik 40x48x80 cm (çift taraflı eserden kesiti )

Emreyunus’un son eseri Louvre Müzesi yolcusu mu oluyor?

Emreyunus’un üzerinde uzun süredir çalıştıkları özel heykel projelerini tamamlamladılar. Eserin müzeye kabulü için henüz net bir açıklamanın kendilerine yapılmamakla beraber müze yetkilileri ile temaslarının devam edeceğini belirttiler. Emreyunus bu konuda kendilerine röportaj talebi geldiğini ancak konu netlik kazanmadan bir açıklama yapmayacaklarını belirttiler.

-D.S: Sanatçının tanınan bir isim olması neden bu kadar zor?

-EY:Sanatçının eseri kendisinin önündedir fakat eserleri tanınmaya başladıkça sanatçı eserlerin önüne geçiyor. Durum böyle olunca eserlerin gerçek değerini bulması ancak doğru projelerde yer alması ile mümkün olabiliyor. Günümüzde üzülerek şahit oluyoruz ki sözde bir takım eserlere sırf isminden dolayı paha biçilemiyor olması sanatın tekelleştirilmesi ile yeni isimlerin hayat bulmasına da imkan vermiyor. Türkiye’de sanatçı olmak bir yana işlerinizle tanınmak ve eserlerinizin değerini bulması da bir başka konu.

Şehzade Mustafa Kaftan: Tual / K.Teknik/150x100cm

-D.S: Tam bu noktada; teknolojinin bu boyutlara gelmesi, iletişim ve hız çağında modern insanın her şeye son derece rahat ulaştığı ve çok hızlı tükettiği bir zaman dilimindeyiz. Mesela Google a girip çağdaş ressam, soyut resim vb. yazdığınızda binlerce sonuç karşınıza çıkıyor. Tabi bu durum iyi ya da kötü olarak yorumlanabilir. Benim tam olarak sormak istediğim; günümüzde ciddi bir sanatçı! enflasyonu var ve neredeyse referans noktamızı kaybetmiş durumdayız. Siz “iki sanatçı bir imza” sloganıyla yola çıkmış Atölye2 olarak, bu durumdan /olumsuzluktan nasıl sıyrılıp çıkmayı düşünüyorsunuz.

-EY : Bu soru varoluşumuzu ya da varlık sebebimizi arayıp aramamak gibi zor bir soru aslında…(gülüşmeler) En yalın ifadesiyle konuşmalarımızın başında da belirttiğimiz üzere ürettiğimiz, üreteceğimiz özgün ve iddialı eserler bu soruya en güzel yanıt olacaktır.

-D.S: Her sanatçının kendine has bir tarzı vardır. Siz kendi tarzınızı nasıl tanımlıyorsunuz?

-EY: Güncel, evrensel ve deneysel...Bir teknik, bir alan yada herhangi bir akıma körü körüne bağlı kalmayı reddeden özgür ruhlu özgün sanatçılarız. Bu nedenle de herhangi bir galeriye bağlı çalışmayı tercih etmedik. Aslına bakarsanız bir ömrü at,ip,böcek vb.şeyler çizerek geçirmeyi reddediyoruz.

Hürrem Sultan ve Kanuni Sultan Süleyman Aşk‏ Tuval üzeri,Karışık Teknik 97×120 cm

-D.S: Yaptığınız projelerden sizi en fazla yansıtan ya da heyecanlandıran hangisi?

-EY :All Arts Istanbul da Unicef e sağladığımız katkı bize heyecan ve mutluluk verdi. İnanarak başladığımız her çalışmamızdada aynı heyecanı yaşıyoruz. Yeni bir şey söyleyebildiysek, yeni bir şey kattıysak bu bizi mutlu eder. Yeniden keşiflemek değil de var olanın üzerine yeni bir şey katmak bizi heyecanlandırır.

Merhamet dizisi sermet'in evinden görüntüler..

Çanakkale Sürahi & Şiir / Tuval , K. Teknik / Eser Ebatı: 245x90

Merhamet dizisi Fırat'ın evinde görünen eser..

29 Koloni Tual K Teknik 370x170cm

-D.S: Hangi kesime hitap ediyorsunuz ekonomik anlamda?

-EY :Bir ülkenin kalkınmışlık düzeyi sanata olan ilgisi ve tanıdığı imkanlarla ilişkilendirilir, tabi bu da ekonomiyle doğrudan ilintilidir. Mesela Rönesansı hazırlayan İtalya daki burjuvazinin güçlenmesi ve sanatçıları desteklemesi olmuştur. Türkiye ekonomik olarak son dönemlerde ciddi mesafeler aldı ve öyle zannediyoruz ki sanata karşı olan ilginin ciddi anlamda arttığını gösteren bir çok durum söz konusu. Bu anlamda; sanata değer veren ve bütçe ayırabilen her kesimden gerçek ya da tüzel kişilere hitap ediyoruz, ama spesifik anlamda üst segmentte yer alıyoruz diyebiliriz..

-D.S: Sosyal medya tarafına bakacak olursak, Facebook sayfanızda 20 bine yakın hayran ve beşbinden fazla da hakkınızda konuşan kişi görüyorum. Nedir sırrınız?

-EY :Günümüzde sosyal medya herkesin ve markaların birbirini beğendiği bir konuma geldi. Dolayısıyla güvenilirliğini ve işlevselliğini de önemli ölçüde yitirdi.

Bu nedenle facebook sayfasını kapatmış bulunuyoruz.

-D.S: Rakipleriniz kim sizce?

-EY :Kendimiz

Dizisponsorlari.com olarak bize vakit ayırdığınız için teşekkür ederiz .

Biz teşekkür ederiz.

EmruYunus

 


emreyunus / “2 Sanatçı 1 İmza” röportajı.. Hakkında Yorumlar

Yorum, Soru ve Yanıtlar
 1. mesutstare

  merhaba, deniz in 33. bölümde giydiği siyah straplez bluz hangi markanın acaba? teşekkürler

 2. uzer

  Merhaba.. 31.bölümde Denizin giydiği mor pantolonun markasını öğrenebilir miyim ?

 3. canimo

  Deniz in 30.bölümde düğündenden kaçıp gittiği otel neresi acaba?

 4. gzmdnc

  merhaba narinin son bolumde gıydıgı askeri parkanın markasını ogrenebılırımıyım

  • DiziSponsorlari.com admin

   Gizem merhaba narinin tüylü kabanı Selma çilek tasarımıdır.İncelemek için tıklayınız..

 5. tugba��nar

  Merhaba, daha öncedende sormuştum.narinin evinin balkonundaki masanın üstünde duran beyaz dekoratif objenin markasını yada satış yerini öğrenebilirmiyim lütfen?

 6. asisevgim

  merhamet son bölümdeki narinin giydiği mavi ceketin markası nedir?

  • DiziSponsorlari.com admin

   Merhaba narinin mavi ceketinin markası,pinko

 7. tugba��nar

  Merhaba, merhametteki 22. bölümde narinni evinni bahçesindeki masanın üstünde beyaz dekoratif kayığın markasını öğrenebiliriyim lütfen?

 8. elifyy

  Merhaba ,sezon finalinde denizin giydiği sarı renk elbisenin markasını öğrenebilir miyim ? Teşekkürler.

  • DiziSponsorlari.com admin

   Deniz'in sarı elbisesi hakkında bilgi almak için tıklayınız. 

  • DiziSponsorlari.com admin

   Deniz'in sarı elbisesi hakkında bilgi almak için tıklayınız. 

 9. arzuucan

  GALİNANIN ANNESİNİN NİKAHINDA ÜZERİNDEKİ BEYAZ ELBİSENİN NERDEN OLDUĞUNU ÖĞRENMEK İSTİYORUM

 10. moon

  merhaba ben fırat ın evindeki kırmızı sandalyenin markasını öğrenmek istiyorum teşekkürler..

 11. klmklm

  Narin'in 13.bölümde hastanede üstünde olan düz mavi elbisenin markası nedir acaba? Teşekkürler

 12. sercel

  Merhaba Narinin 13.bölümde sahilde taktığı gözlüklerin markası nedir acaba? Daha öncede sormuştum ama sanırım size ulaşmadı.Şimdiden teşekkürler

  • DiziSponsorlari.com admin

   Narin'in sahilde taktığı gözlükler kendisine ait olduğu için markası bilinmiyor malesef.

 13. duygude

  Merhaba, Bu haftaki bölümde Narinin babası, Irmak'ı tehdit edettiği sırada Irmak'ın üstünde açık renkli bir pantolan vardı markasını öğrenebilir miyim? Teşekkürler.

  • DiziSponsorlari.com admin

   Irmak'ın açık renk pantolonu Museum Of Fine Clothing markasıdır.

 14. b_sirin

  merhaba merhamet in bu haftaki bölümün de Deniz in Yalıkoy de giydigi üzerindeki mavi ve yeşil elbise hangi markaydı

 15. Mrygns_93

  Son bölümde deniz ile ırmak ın giydikleri nar çiçeği ve mavi elbiselerin markasını öğrenebilirmiyim

  • DiziSponsorlari.com admin

   Merhaba, Deniz ve ırmak'ın elbiselerinin markalarını öğrenmek için tıklayınız...

 16. ojexo

  narinin bu haftaki bölümde giydiği mor pantolonun markasını öğrenebilir miyim

  • DiziSponsorlari.com admin

   Narin'in mor pantolonu Zara markasıdır.

 17. klmklm

  Özgü Namal'ın 11.bölümde avukatlık bürosundayken giydiği mavi elbisenin markesını öğrenebilir miyim? Teşekkürler

  • DiziSponsorlari.com admin

   Özgü Namal'ın 11.bölümdeki mavi elbisesi The  Museum of art markasıdır. 

 18. hsav

  merhamet 12.bölümde son sahnedeNarin'in giydiği ayakkabı markasını öğrenebilir miyim?

  • DiziSponsorlari.com admin

   Merhaba, merhamet dizisinin ayakkabıları sezgi beşli tasarımıdır....

 19. asna

  merhaba dizideki deniz ve özellikle fıratın evi nerede hangi projeler lütfen çok önemli cevap verirseniz, birde fıratın evinin iç mimamrisi ve mobilyaları hangi markaya ait...

 20. ftme

  12.bölümde ırmak ın giydigi turuncu elbise markasını ögrenebilirmiyim.tesekkurler

  • DiziSponsorlari.com admin

   Irmak'ın turuncu tulumu hakkında bilgi almak için tıklayınız. 

 21. mqubilay

  Merhaba, Deniz'in ve Fırat'ın evleri nerededir, hangi projelerdir? Teşekkürler

 22. iremeri

  merhaba, narin in nisanda kullandigi rujun markasi nedir? tesekkurler.

 23. Sulek

  Merhaba 10. Bolum de Denizin nisanda giydigi elbise kimin tasarimi? Tesekkurler

  • DiziSponsorlari.com admin

   Deniz'in nişanda giydiği elbise hakkında bilgi almak için tıklayınız. 

 24. gafur

  sewgli admin uzun zamandır sorduğum soruya cewap alamıyorum siteye hergün kac kişi yorum atıyo herkesin sorusuna cewap veriyorsunuz benimkine bir türlü cewap yazmadınız ısrarımın sebebi annnem bu tabloyu cok beğenmişti annneler gününde ona hediye etmek istiyorum umarım İLGİLENİRSİNİZ!!!!!!

  • DiziSponsorlari.com admin

   Merhaba gafur merhamet dizisinde denizin evindeki tablolar eve aittir ve evin sahibi bir mimara özel olarak yaptırılmış ayrıca tablonun özelliği iplerlin gerilmesi süretiyle yapılmıştır.Herhangi biryerde satışı yapılmıyor...

 25. Kbrkav

  10.04.2013 tarihinde yayınlanan bölümde dizinin en sonunda Deniz'in giydiği ceketin(saks mavi detayı olan, sırtı siyah ceketten bahsediyorum) markasını öğrenebilirmiyim..

  • DiziSponsorlari.com admin

   Merhamet dizisinde Deniz'in giydiği ceket Pinko/ l'appart markasıdır. 

 26. gozdehoscan

  Merhaba; 9. bölümdeki Abant'taki otelde Irmak Mary ile konuşurken parmağındaki yüzük ne marka acaba?

  • DiziSponsorlari.com admin

   Irmak'ın 9.bölümde otelde Mary ile konuşurken parmağındaki yüzük Mon reve markasıdır. 

 27. efeyıldız

  8.bölümde narinin yaslıhanda halasına giderken giydiği koyu yeşil ince montu kime ait nasılbulabilirim tşrklr

  • DiziSponsorlari.com admin

   Narin'in yeşil montu stil danışmanının dolabına aittir. 

 28. AdaG

  Narin in son bölümde Yaslıhan 'a giderken giydiği siyah pantolonun markası nedir?

  • DiziSponsorlari.com admin

   Narin'in giydiği siyah pantolon Stil danışmanının dolabına aittir. 

 29. hacerirhan

  27.03.2013 çarşaöba akşamı yayınlanan bölümde Narinin yaslıhana gitmek için kalktığı sabah giydği takım elbise nereden alınmıştır?

  • DiziSponsorlari.com admin

   Çarşamba akşamı yayınlanan Merhamet dizisinin başrol oyuncularından Narin (Özgü Namal)'in 7.bölümde Yaslıhan'a giderken giydiği su yeşili gömleği Bebe, siyah pantolonu ise Stil danışmanının dolabına aittir.  İncelemek için tıklayınız...

 30. Sinema

  Son bölümde Deniz'in taktığı bileklik markası nedir?

  • DiziSponsorlari.com admin

   Deniz'in taktığı bilekil Lidyana'dan alınmıştır. 

 31. gafur

  denizin evindeki siyah beyaz çizgili pano ve siyah metal ayaklı abajur ve yemek masasındaki siyah sandalyeler hangi firmalara ait nasıl alabilirim İnternet üzerinden teşekkürler..

 32. Soleil

  Dizi alışıla gelmiş hikayelerden biraz daha farklı oyuncu kadrosuda harmanlanmış böylece başarılı bir yapım çıkıyor ortaya izleyici gözünden Bu arada Narinin 3.bölümde giydiği siyah sırtı düğmeli elbise kimin tasarımı (cok merak ettim)

Web sitemizde yorumlar yapabilmek için buraya tıklayarak üye girişinizi yapmalısınız.
Henüz üye değilseniz, kısa üyelik formumuzu buradan doldurabilirsiniz.

EN GÜNCEL