Ana Sayfa Tasarımcılar Özge Nalbantoğlu ve Melahat Pehlivan ile röportajımız...

Özge Nalbantoğlu ve Melahat Pehlivan ile röportajımız...

Dizisponsorlari.com özel haberidir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Aynı üniversiteden mezun olup, ortak arkadaşlarının yoluyla tanışmalarına rağmen İstanbul Ticaret Odası ve İstanbul Kalkınma Ajansı’nın ortak yürüttüğü İstanbul Moda Atölyesi Projesi’nde yolları kesişen Özge Nalbantoğlu ve Melahat Pehlivan ile röportajımız.

DS: Öncelikle bize kendinizden bahseder misiniz?

Özge Nalbantoğlu: 1986,İstanbul doğumluyum. Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Bileşik Sanatlar Programı’nda almaya başladığım sanat eğitimini yarıda bıraktım ve Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tekstil ve Moda Tasarımı Bölümü’nden 2011 yılında birincilikle mezun oldum. Erasmus programıyla gittiğim Floransa’da Accademia di Belle Arti di Firenze’de Sahne Dekor ve Kostüm Bölümü’nde burslu olarak altı ay eğitim gördüm. İlki Zara Basic ve Zara Woman; diğeri Bershka ve Zara Girl markalarına tasarım ve üretim yapan iki ihracat firmasında tasarımcı olarak çalıştım. Ardından Melahat’le beraber BOAZ markasını kurduk; tasarlamaya BOAZ’da devam ediyorum.

Melahat Pehlivan: 1981,İstanbul doğumluyum. Lise hayatım itibariyle tasarım eğitimi aldım. Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tekstil ve Moda Tasarımı Bölümü’nden 2006 yılında mezun oldum. Üniversite öncesi ve üniversite yılları boyunca Akay’da tasarımcı olarak çalışıp, daha sonra bazı hazır giyim firmalarında yine tasarımcı olarak görev aldım. Nejla Güvenç’in tasarım asistanlığını yaptım. 2010 yılında kendi markam olan %100 Magenta markasını kurdum. Ardından Özge’yle beraber BOAZ markasını kurduk.

DS: Peki Özge Nalbantoğlu ve Melahat Pehlivan'ın yolları nasıl kesişti?

Özge Nalbantoğlu: Geçtiğimiz yıl İstanbul Ticaret Odası ve İstanbul Kalkınma Ajansı’nın ortak yürüttüğü İstanbul Moda Atölyesi Projesi’nde yer alan tasarımcılardandık. Aynı okuldan mezun olmamıza ve birbirimizi ortak arkadaşlarımız yoluyla tanımamıza rağmen projede yollarımız kesişti diyebilirim. Londra’da düzenlenen Pure London Fashion Fair’de koleksiyonlarımızı sergiledik ve defileler yaptık. Bu süreçte ben ve Melahat, Katar Pearl Island’da bulunan bir butiğe koleksiyonlarımızı sattık. Üretim ve gönderim sürecinde birbirimizi daha iyi tanıdık ve birlikte çalışmaya karar verdik.

Melahat Pehlivan: Bu proje bize ön ayak oldu; birbirimizin çalışma disiplinini gördük ve ortak projelere imza atmaya karar verdik.

DS: Tasarım hayatınıza nasıl girdi?

Özge Nalbantoğlu: İlkokuldayken annem bana, arkadaşlarıma hediye etmem için renkli kalemlerle güzel kadın yüzleri çizerdi. Özenip sürekli resim yapardım. Babaannem de her fırsatta önüme boyalar, kağıtlar, kalemler koyardı. Benim için gördüklerimin dışında ‘yeni’ şeyler yaratmak o kalemler, kâğıtlar ve renklerle başladı.

Melahat Pehlivan: Ailemde tekstil tasarımı ile ilgilenen büyüklerim vardı. Çocukluk yıllarımda bundan etkilenip, hayatımın işinin bu olmasına karar verdim.

DS: Markanızı en iyi tanımlayan kelimeler nelerdir?

Özge Nalbantoğlu: Yeni, avangarde, şık, ulaşılabilir

Melahat Pehlivan: Markamız, kadınların öz güvenlerini yüceltirken, kendilerini özel hissetmelerini sağlıyor.

DS: Tasarımlarınızı yaparken ilham aldığınız, etkilendiğiniz çeşitli unsurlar var mı?

Özge Nalbantoğlu: Ben kendi adıma ilham almak ya da etkilenmek yerine fikir üretmekten yanayım. Türkiye’de ve dünyada sanat adına yapılan işler, iyi filmler, müzikler ve sergiler bir tarafta; en yeni trendler, defileler ve moda tasarımının öncüleri bir tarafta olmalı. Hepsini takip edip, birbirine bağlayıp tüm bunların ötesinde artık ne yapılabilir’i sorgulamak benim tasarımlarımı yaparken ilk adımım. Yeni’yi yaratmanın ve tasarlamanın ilham almak ya da etkilenmenin önünde bir süreç olduğunu düşünüyorum.

Melahat Pehlivan: Özge’ye katılıyorum. İlham alınan ve etkilenilen tarafta olmayı tercih ederim. Bunun için diğerlerinden farklı olarak, kendi kimliğimle yeniyi sorguluyorum.

DS: Zaman zaman yaka tasarımlarınıza dizilerde ki karakterlerde, kliplerde ve programlarda rastlıyoruz. Bu tasarımlar özel mi hazırlanıyor? Yoksa koleksiyonlarınızdan mı seçiliyor?

Özge Nalbantoğlu: Koleksiyonlarımızdan seçiliyor.

Melahat Pehlivan: Yeni projeler için, gerek dizilere gerek kişiye özel tasarım yapabiliriz.

DS: Dizilerde oyuncuları giydiren stylingcileri nasıl buluyorsunuz?

Özge Nalbantoğlu: Styling, farklı bakış açısı gerektiren bir iş. Ayrıca, Türkiye’de yayınlanan dizilerde son zamanlarda yaygınlaşan, trendleri takip eden şehirli genç kadın/erkek profilinin ön planda olduğunu fark ediyorum. Styling yapan arkadaşlarımız hem karaktere uygun hem de trendleri yansıtan giysileri bir araya getirmekte gayet başarılılar.

Melahat Pehlivan: Bazı projelerdeki stylingcileri gerçekten başarılı buluyorum. Fakat, bazı projelerde karakterlerin doğru sorgulanmadığını görüyorum. Yanlış stillerin de zaman zaman ortaya çıktığını düşünüyorum. Şu da bir gerçek ki, geçmişten günümüze bakıldığında styling Türkiye’de çok ilerledi.

DS: Hazırladığınız yaka tasarımlarını nerelerden alabiliriz?

Özge Nalbantoğlu/Melahat Pehlivan: Şimdilik online satış sitelerinden temin edebilirsiniz. Ayrıca web sitelerimizden ve sosyal medya hesaplarımız üzerinden bize ulaşabilirsiniz. Bahar sezonunda tasarım ürünleri satan birkaç butik ve mağazada da yer alıyor olacağız. Bir de yolunuz düşerse Pearl Island – Per Lei Boutique’te tasarımlarımızı bulabilirsiniz : )

DS: Tarzını en çok beğendiğiniz tasarımcılar kimlerdir?

Özge Nalbantoğlu: Hüseyin Çağlayan, Alexander Wang, Viktor&Rolf, Christopher Kane

Melahat Pehlivan: Jill Sander, Bottega Veneta, Christopher Kane

Boaz Design tasarımcıları Özge Nalbantoğlu ve Melahat Pehlivan’a ulaşabileceğiniz adres ve telefon bilgileri:

General Necmi Oktem Sokak Burç Apartmanı No:5/7 Erenköy - İstanbul
Tel: +90 216 359 80 66  Faks: +90 216 363 32 03
Mail: boaz@boazdesign.com

Gsm: +90 537 249 54 60
Mail: ozge@ozgenalbantoglu.com
ozge@boazdesign.com

Gsm: +90 541 302 21 10
Mail: melahat@melahatpehlivan.com

melahat@boazdesign.com

Özge Nalbantoğlu ve Melahat Pehlivan’a başarılarının devamını diler, röportaj sorularımıza zaman ayırdıkları için de sonsuz teşekkür ederiz. 

 

Özge Nalbantoğlu ve Melahat Pehlivan ile röportajımız... Hakkında Yorumlar

Yorum, Soru ve Yanıtlar
  1. Özge Nalbantoğlu ve Melahat Pehlivan ile röportajımız... için henüz yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Web sitemizde yorumlar yapabilmek için buraya tıklayarak üye girişinizi yapmalısınız.
Henüz üye değilseniz, kısa üyelik formumuzu buradan doldurabilirsiniz.

EN GÜNCEL