Ana Sayfa Tasarımcılar Tuba Benian Röportajı-Tasarımcı Tuba Benian ile röportajımız...

Tuba Benian Röportajı-Tasarımcı Tuba Benian ile röportajımız...

Dizisponsorlari.com özel haberidir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz. 

-Dizisponsorları: Öncelikle bize kendinizden bahseder misiniz?

-Tuba Benian: 2001 Medya ve İletişim Sistemleri mezunuyum. Lasalle Academy’deki Moda Tasarımı eğitimim öncesinde London College of Fashion’da şapka tasarımı eğitimi aldım. Bu eğitimimin hazırladığım şapka tasarımlarında ve Sainte Pulcherie Lisesi’ndeki öğrencilere verdiğim workshoplarda çok büyük faydası oldu. Bütün bunların yanı sıra mezun olduğumdan beri halen kendi aile şirketimizdeki ( medikal yayıncılık ) görevim de devam ediyor. Doktorlarla sürekli beraber olmanın ve insan anatomisi bilmenin mesleğime ve tasarımlarıma çok büyük katkıları olduğunu söylemek isterim. Şu anda da İstanbul Fashion Week kapsamında gerçekleştireceğimiz 3. Defilemizin hazırlıkları içerindeyiz. 

-DS: Tasarım hayatınıza nasıl girdi?

-TB: Moda tutkum hep vardı, kendime ve çevreme tasarım yapmaktan, kıyafet dikmekten inanılmaz keyif alırdım. Kara kalem çizimlerim çok beğenilirdi. Üniversitedeki Moda Tasarımı Eğitimimin çok öncesinde Kız Meslek Lisesi mezunu olduğum için temelden gelen bir çizim ve tasarlama alışkanlığım zaten var. Bunun yanı sıra güzel sanatlar fakültelerine hazırlık kurslarında ressamlık eğitimleri aldım. Yoğun iş tempomuza ara verdiğimde kara kalem çizimlerimi sergilemek ve kısa bir süre için de olsa kendi sergimi açmak istiyorum.

Lasalle Academy’de eğitimime devam ederken Fall Winter 2010- 2011 koleksiyonumu üretmek üzere kendi atölyemi ve ekibimi kurdum ve ilk mağazamı 2010 Aralık ayında Galata’da açtım. Hemen ardından Nişantaşı’nda couture ağırlıklı mağazamı açtım ve 2. Atölyemi kurdum. Moda ve tasarım alanında markamı yaratırken tutkunu olduğum binicilikten de çok etkilendim. Profesyonel olarak binicilikle ilgileniyorum ve halen çeşitli yarışmalara katılıyorum. Uzun süredir ilgilendiğim bu alanda binici kıyafetlerinin kısıtlı olması da bana bu alanda çalışmak için heves verdi. Şu anda binicilik, hazir giyim ve haute couture olmak üzere 3 ana koleksiyonum var.

-DS: Tasarımlarınızı yaparken ilham aldığınız, etkilendiğiniz çeşitli unsurlar var mı?

-TB: Bir tasarımcı sanatçı gibidir, her şeyden beslenir. Kimi zaman okuduğu bir şiirden veya seyrettiği bir filmden, kimi zaman gittiği bir seyahatten, kimi zaman ise bir hayat hikayesinden ilham alır. Kendi adıma ben, doğada yaşayan canlılardan, binicilikten ve kızıma okuduğum masallardaki prenseslerden çok etkileniyorum. Kızımın söylediği bazı fikirlerden de çok besleniyorum.

-DS: Markanızı en iyi tanımlayan kelimeler nelerdir?

-TB: Güçlü, konforu seven, zinde ve kendinden emin. 

-DS: Zaman zaman tasarımlarınıza dizilerde ki karakterlerde, kliplerde ve programlarda rastlıyoruz. Bu tasarımlar özel mi hazırlanıyor?Yoksa koleksiyonlarınızdan mı seçiliyor?

-TB:Açık söylemek gerekirse bu durum projeye göre değişiklik gösteriyor. Bazen koleksiyonlardan seçiliyor bazen de özel olarak hazırlanıyor. Örneğin Gülben Ergen’in albüm kapağı ve birçok klibi Kenan Doğulu’nun konserinde giydiği kostümleri özel olarak tasarladık ve diktik. Yine aynı şekilde Hürrem Sultan rolüyle Meryem Uzerli’nin Cannes Film Festivali’nde ve daha birçok ödül gecesinde giydiği elbiseler de özel olarak hazırlandı.

-DS: Dizilerde oyuncuları giydiren stylingcileri nasıl buluyorsunuz?

-TB: Dizilerdeki karakterlere hayat veren bu gizli kahramanları tebrik ediyorum. Bence ne istediklerini kesinlikle biliyorlar ve bunu zor da olsa başarıyorlar.

-DS: Dizilerde en çok hangi karakterin giyim tarzını beğeniyorsunuz?

-TB: Kuzey Güney dizisindeki Banu’yu çok zarif ve şık buluyorum. Bunun yanı sıra Adını Feriha Koydum dizisinde Emir’in annesi rolündeki Aysun Hanım’da gerçekten çok hoş ve tarz giyiniyor. Geçtiğimiz senelerdeki favorim ise Aşkı Memnu’daki Bihterdi. Yabancı dizilerden ise Gossip Girl’deki Serena ve Blair muhteşemler. İkisinin de çok farklı tarzları olmasına rağmen kesinlikle ikisini de çok başarı buluyorum.

-DS: Tarzını en çok beğendiğiniz tasarımcılar kimlerdir?

-TB: Bu sezon Haider Ackermann ve Stephane Rolland dikkatimi çekti. Kendimi yakın hissettiğim tasarımcıya gelince her zaman söylediğim gibi Gabrielle Channel. Tasarımlarıyla değil ama hayat hikayesiyle, karakteriyle ve atlara olan tutkusuyla kendimi onda buluyorum.

-DS: Geleceğin tasarımcılarına; kendi tarzlarını bulmaları ve modayı tutku haline getirip gerçek birer tasarımcı olmaları adına bir kaç püf noktası söyleyebilir misiniz?

-TB: Bu içten gelen bir duygudur. Sonradan edinilmesi zor ve zahmetlidir. Mesleğinizi büyük bir aşkla yapmalısınız ki gerçek tutkuya dönüşsün ve bu da tasarımlarınıza yansısın. Kendi tarzlarını bulmaları konusunda ise tek söyleyebileceğim herkesin kendine has bir sitili zaten vardır ve en güzeli de kendin olmaktır. 

-DS: Son olarak; dizisponsorlari.com takipçilerimize 2012-2013 yılının trendleri hakkında bilgi verebilir misiniz?

-TB: Viktoryen dönemi içeren romantik tasarımlar, altın işlemeler, kadife, dantel ve brokar, barok akımı bu sezonun hakimi. Asaleti ve ihtişamı tutkuyla seven bir tasarımcı olarak sezonun bu trendleri beni çok mutlu ediyor. Sezona damgasını vuracak parçalar ise deri, akıcı metalik dokunuşlar ve simli parlak detaylar. Sezonun hakim renkleri ise kesinlikle bordo ve altın işlemeler.

Tuba Benian'ın butiğine;

Atiye Sk. Uzay Apt. No:3 D:2
 
Nişantaşı / İstanbul / Turkey adresinden ya da;  +90 (212) 327 22 23 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz. 
 
Moda tasarımcısı Tuba Benian'a  röportaj sorularımızı yanıtladığı için sonsuz teşekkürler...

 

Tuba Benian Röportajı-Tasarımcı Tuba Benian ile röportajımız... Hakkında Yorumlar

Yorum, Soru ve Yanıtlar
  1. Tuba Benian Röportajı-Tasarımcı Tuba Benian ile röportajımız... için henüz yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Web sitemizde yorumlar yapabilmek için buraya tıklayarak üye girişinizi yapmalısınız.
Henüz üye değilseniz, kısa üyelik formumuzu buradan doldurabilirsiniz.

EN GÜNCEL