Ana Sayfa Oyuncu, Sunucu ve Ekran Yüzleri Mert Turak

Mert Turak
Oyuncu :
Mert Turak
Web Sitesi :
Mert Turak Web Sitesi

 

Mert Turak
29 mart 1980 günü İzmir’de doğdu. Babası Malatyalı annesi Makedonya asıllıdır. 3-4 yaşlarında iken genellikle Aydın da teyzelerinin yanında kaldı.İzmir DOĞAN AKAD MELİHA AKAD ilkokulunda okudu. İlkokulda öğretmeni anne ve babasının ne iş yaptığını sorduğunda babam öğretmen, annem tamirci ve turneci memur dedi. Öğretmeni tamirciyi ve turneci memur işini anlayamadı.Mert; annem benim bozulan oyuncak arabalarımı, evde ütüyü her şeyi ama her şeyi tamir eder, otobüsle uzağa gider.Dedi. Annesi Maliye Bakanlığı İzmir Defterdarlığında Vergi İnceleme Elemanı olarak yılda en az 5 ay dışarı ilçelere vergi incelemesi ve teftişi için turneye gönderildiğinden Mert annesinin işini bu şekilde anlattı
 
Çocukluğunda çalışkan öğrenci olan Mert e annesi hafta sonları vakit buldukça vapura bindirip İzmir Karşıyaka ya götürürdü.Yine güzel bir havada vapurda annesinin kol saati ile oynarken, anne saatini denize atayım mı dedi. Yorgun olan annesi kafasını dinlemek boş vaktin tadını çıkarmak için at dedi. O da güzelim saati denizin sularına bıraktı. Sonra şaşkın ve ürkek sesle anne bak attım. Dedi.Annesi boş ver ya Mert iyi yaptın. Artık balıkların da saatten haberi olacak dedi. İkisi de başladılar gülmeye. Mert çok rahatlamıştı. Artık annesinin saati yoktu. Ve ona Mert hadi saat geç olmuş gidelim demeyecek ve çok çok gezeceklerdi. Annesi yaz ayları turnede olduğundan o yaz tatillerinde anneannesinin teyzelerinin memleketi olan Aydın da kalırdı.Çocukluğunda Lüks lokantalarda üstü tereyağlı 1,5 porsiyon döner yemek onun büyük sevinci idi. İlkokulda okurken okul müsameresindeki sahnede ilk gösterisini yaptı.İlkokul 3.sınıfta Karşıyaka Bostanlı’ ya taşındılar. Emlak ilkokulunda okumaya başladı.Bostanlı ya ve arkadaşlarını çok sevdi.Ortaokul 2 de Bostanlı dan İzmir Yeşilyurt a taşındılar. Taşındıkları gün eşyalar her tarafta iken Mert Büyük teyzesine “ben burada yaşayamam teyze” deyip duvarları yumruklayıp ağlamaya başladı. Teyzesi Mert’im sen hafta sonları yine Bostanlı ya arkadaşlarına gider onlarla olursun diyordu .Ama kar etmedi. Mert ağlıyordu. Derken birden bire deprem olmaya başladı.Mert Kuran kursu mezunu olan teyzesine dönüp bak teyze bu ev bize yaramaz. Daha yerleşmeden deprem oldu.Bu Allah’ın işaret dedi.Gerçekten o evi Mert sevemedi. Anne ve babası ise o evde geçimsizliği deprem şiddetinde yaşadılar.
 
İlkokulda annesine merak sarıp resimler yaptı.Ama en çok toplum içinde konuşmaktan ve ilgilendiği insanların taklitlerini yapmaktan zevk aldı. Hareketi seven çocuktu.Ortaokulu bitirdikten sonra 1994 yılında Babası kendisinin öğretmenlik yaptığı İzmir Cumhuriyet Ticaret Meslek Lisesine Lise kaydını yaptırmış iken o annesi ile birlikte gizlice İzmir Vecdi Gönül Lisesine kaydını yaptırdı. Lisede okuduğu yıllarda günlük defterine hayata dair DUVAR YAZILARI diye kamyonların arkasındaki yazıları , aşklarını ve sevgilerini dile getiren şiirler anılar yazardı. Aralarda ise, “mola ŞİMDİ KARİKATÜR ZAMANI –TİME!”diye yazılar yazıp gazetelerden fıkralar kesip yapıştırırdı.Bazen kendisi fıkralar çizer sloganlar espriler üretirdi. Şubat/1995 yılında “ neden ben bu deftere şiirler-fıkralar-sloganlar-espriler yazıyorum acaba…bunlar saçma mı? Yoksa gerçeğin özü mü ? Bunu anladığım zaman bu defter olmayacak sevgiler.” diye yaptığı açıklamasından sonra bu defa Eylül/1995 te defterine yazdığı notunda; “ Tiyatro kursuna başladım.Artık okuduğum kitaplar sadece örümcek adam ve CANON değil.”W.Shakespeare” de var.”açıklaması ile 17 yaşlarında kendini keşfetti. Artık yetenek gücünün inşa alanının düz SAHNE olduğunu anladı. 
 
Lisede okuduğu yıllarda İzmir KÜLTÜR-SEN AMATÖR TİYATRO TOPLULUĞU kursundaki etkinliklerde bulunduğu sürece bir çok tiyatro oyununda oynadı. Lise öğreniminde Tiyatro Kolu çalışmaları başarısından dolayı kendisine teşekkür madalyası takıldı.İlk ödülünü aldı. Liseyi bitirdikten sonra Isparta Süleyman Demirel Güzel Sanatlar Fakültesinin Tiyatro bölümüne girdi.. Ancak hayali hep İstanbul olduğundan 2000 Yılında İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Sahne Oyunları Bölümüne İzmir den kazanan tek çocuk namı altında kazandı. Konservatuarda öğrenci iken İstanbul Büyük Şehir Belediyesi Şehir Tiyatrolarında kadrosuz oyuncu olarak çalışmaya başladı.Profesyonelce bir çok tiyatro ve çocuk oyununda oynadı.İstanbul Üniversitesi’nde okurken Mart/2003 yılında Makedonya’nın Üsküp Şehrindeki Tiyatro Festivaline gönderildi.2004 yılında İ.Ü.D.K.sahne oyunları bölümünden çok iyi derece ile mezun oldu.Okulda okurken ve okulunu bitirdikten sonra bazı televizyon dizilerinde oynadı.
 
Mayıs 2005 de oynadığı oyunlardan KANTOCU oyunundaki çığırtkan karakteri ile SADRİ ALIŞIK TİYATROSU MÜZİKAL KOMEDİ DALINDA EN İYİ YARDIMCI ERKEK OYUNCU ÖDÜLÜNÜ ALDI. Müzikal dalındaki etkinliklerden Brodwey den Müzikaller de oynadı. Bazı oyunlarda asistanlık yaptı.En son Avrupa Yakası ve Sinekli Bakkal dizilerinde rol aldı.
 
28 Kasım 2007 tarihinde Yönetmen Kenan Işık’ın hazırladığı Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz oyununda baş rol oyuncusu olarak İstanbul Kağıthane sahnesinde oynadı.İstanbul Bahçe Şehir Üniversitesi İleri Oyunculuk Dalında Yüksek Lisans Öğrenimi yapan Mert Turak ışıl ışıl gözlerinde okuduğumuz tiyatro sevdasını, IŞIĞIN KAYNAĞI OLAN TİYATROYA İLLAKİ GELİN,SİZLER IŞIK KAYNAĞINDAN YAYILAN PARÇACIKLAR HALİNDE GÖZLERE AKIN DER.
 
kaynak:mertturak.com

Mert Turak Rol aldığı yapımlar :EN GÜNCEL