Ana Sayfa Oyuncu, Sunucu ve Ekran Yüzleri Musa Uzunlar

Musa Uzunlar
Oyuncu :
Musa Uzunlar
Web Sitesi :
Musa Uzunlar Web Sitesi

 

Musa Uzunlar (İskender Büyük)
 
 
21 Nisan 1959 Tarihinde Antalya'da doğdu. Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümü'nden 1985 yılında mezun oldu ve Devlet Tiyatroları'nda göreve başladı. Bursa, Ankara ve İstanbul Devlet Tiyatroları'nda oyuncu ve yönetmen olarak görev aldı.
 
Devlet Tiyatroları'ndaki yönetim görevlerinin yanı sıra Devlet Tiyatroları Spor Kulübü'nde ve Devlet Opera ve Balesi Çalışanları Vakfı TOBAV'da da yöneticilik yaptı. Devlet Tiyatroları'nda Bursa, Adana, Diyarbakır, Trabzon, Ankara ve İstanbul'da oyunlar yönetti. Ayrıca İzmit Şehir Tiyatrosu, Bakırköy Belediye Tiyatroları, Eskişehir Tiyatro Anadolu, Yeditepe Oyuncuları, Abdullah Şahin/Nokta Tiyatrosu, Tiyatro Ti, Ankara Maliye Tiyatrosu, Tiyatro Adam gibi topluluklarda ve Makedonya Üsküp Halklar Tiyatrosu ile Bulgaristan Rusçuk Devlet Tiyatrosu'nda yönetmenlik yaptı.
 
Özel ve ödenekli tiyatrolarda birçok oyunda oyuncu olarak da görev aldı. Hüzün Mahallesi Otobüsü ve Kaplumbağanın Ninnisi isimli iki oyun yazdı. Bunlardan ilki yayımlandı ve Devlet Tiyatroları'nda sahnelendi. Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi, Eskişehir Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümü, Mimar Sinan Üniversitesi Sahne ve Görüntü Sanatları Ana Sanat Dalı ve Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümü'nde eğitmenlik yaptı.
 
Halen Haliç Üniversitesi ve Yeditepe Üniversitesi'nde eğitmen olarak çalışmaktadır. Ayrıca sinema, televizyon ve dublaj çalışmaları da yapmaktadır. TOBAV İstanbul Şube Başkanı'dır.
 
Oynadığı Diziler 
 
Kurtlar Vadisi Pusu - 2008 - İskender Büyük 
Yağmur Zamanı - 2004 - Levent 
Merdoğlu - 2000 
Hayal Kurma Oyunları - 1999 - Annenin Sevgilisi 
Nilgün - 1999 - Sinan 
Ateş Dansı - 1998 - Sinan 
Süper Baba - 1993 - Sinan 
Bütün Kapılar Kapalıydı - 1990 
Geçmiş Bahar Mimozaları - 1989
 
kaynak:kimkimdir.gen.tr

Musa Uzunlar Rol aldığı yapımlar :EN GÜNCEL