Ana Sayfa Oyuncu, Sunucu ve Ekran Yüzleri Hakkı Ergök

Hakkı Ergök
Oyuncu :
Hakkı Ergök

18 Ağustos 1960 yılında Kastamonu'da doğdu.Daday doğumlu. İlk ve orta eğitimini birçok taşra okulunda tamamladı. Liseye Ankara Yenimahalle Mustafa Kemal Lisesi'nde başlayıp, Çankaya Lisesi'nde devam etti. 1978 yılında Ankara İktisadi Ticari İlimler Akademisi Bankacılık ve Sigortacılık Yüksekokulu'na girdi, lisans eğitimini sigortacılık bölümünde tamamladı.

Akademi yıllarında tiyatroyla tanıştı. Ekonomik zorunluluktan Ankara Sanat Tiyatrosu'nda teşrifatçılık yaptı ve bir ara da büfesinde çalıştı. Ankara Sanat Tiyatrosu, İzmir turnesinde iken Genco Erkal ve Zeliha Berksoy Ankara'ya turneye geldi. Çok etkilenip tiyatrocu olmaya karar verdi. Rutkay Aziz ile konuştu. O da destek verince, Ankara Sanat Tiyatrosu'nun amatör oyunculuk sınavlarını kazanıp aileye katıldı. Üniversite bitince tiyatro da biter sandı ama olmadı. 1981 yılında Ankara Üniversitesi Konservatuvarını kazandı. Öğrenciliği boyunca Ziraat Bankası ve Halk Bankası çocuk ve gençlik tiyatrolarında çalıştı. Staj hizmetini İzmir Devlet Tiyatrosu'nda yaptı. Beş sene sonra, Ankara Devlet Tiyatrosu'na tayin oldu. 1997 yılında İstanbul'a geldi. Halen İstanbul Devlet Tiyatrosu sanatçısı. Devlet Tiyatroları'nın otuz altı projesinde görev aldı. Bunların otuzu baş roldür. Sanat Kurumu, Rotary Klüp ve Halk Jürisi'nden en iyi erkek oyuncu ödülü aldı. Yine Devlet Tiyatroları'nda 2 oyun sahneye koydu.

1986 yılında İspanya ve İsviçre'de bulundu. Çeşitli tiyatro okullarında beden dili ve eğitim çalışmalarına katıldı. Ege Üniversitesi'nde tiyatro dersleri verdi.

Ek gelir olsun diye konservatuvar dönemlerinden bu yana dublaj yaptı. Birçok önemli filmde ve dizide birçok karakter seslendirdi. Bunların çoğu baş roldür. TRT'de ve özel kanallarda muhtelif dizilerde oynadı.

TRT'de bir yarışma programı sundu. Bir reklam filminde oynadı. Yazdığı tiyatro oyunları ve skeçler var. Yüzlerce de şiiri var. Devlet Tiyatroları'nda, yeniden yapılanma ve özerklik konusunda çeşitli araştırma çalışmaları yaptı.

Hakkı Ergök Rol aldığı yapımlar :EN GÜNCEL